САЩ е страна, в която превесът по отношение на здравеопазването е почти изцяло отдаден на частния сектор.
Милионите американци, които до неотдавна нямаха възможност да си правят частна здравна осигуровка, могат вече да сключат договор за финансирана от държавата здравна вноска. Това бе същинска революция в щатската здравна система.
Законът за здравната реформа в САЩ, за по-кратко наричан просто "Obama Care” (на името на американския президент Барак Обама, който се смята за инициатор на реформата) целеше цялостна реформа на американската здравна система. Той бе подписан от американския президент Барак Обама на 23 март 2010 г.
Реформата "Obama Care” се състои от повече от хиляда страници, посветени на здравното осигуряване и опазване на общественото здраве. Основната „мишена“ в тях са високите цени на лекарствата и здравните услуги. Но базовата дейност на „Оbama Care“ е да помага на хората да се сдобият със здравна осигуровка чрез „здравна каса“, финансирана от държавата.
За съжаление пътят на реформата е съпътстван от много политически сблъсъци и технически проблеми, които на практика забавят нейното адекватно приложение.
Фокусът на закона бе съсредоточен върху осигуряването на по-лесен достъп до здравно осигуряване, но също и върху подобряването на здравните грижи в страната изобщо. Последното става чрез, например, регулиране на здравната индустрия от държавата и намаляване на харченията за здраве в САЩ.
Президентът на САЩ Барак Обама може да е подписал този закон, но истината е, че „Obama Care” е резултат от продължила десетилетия работа, включваща и битка с здравната индустрия. Тази идея за пръв път се появява през 1989 г.
"Obama Care” на практика произлиза от „Romney Care” – наименуванието на здравната реформа, приложена в щата Масачузетс от тогавашния губернатор на щата Мит Ромни (който бе и кандидат-президент на последните избори в САЩ).
Използвани източници: ObamaCareFacts.com; WolframAlpha; Wikipedia.
Автор: Теодор Спасов